Market

CV İndir? Cv Nedir ? Boş CV Örnekleri 2022

İçindekiler

İş Başvurularınızda Kullanabileceğiniz birçok Farklı CV örneği isbasvurum.net üzerinden kolayca indirebilirsiniz. Hazır boş CV indir ve kolayca iş başvurusunda bulun. 

CV indir işleminde de önce CV Nedir ? Bu konuyu sizler için yazımızın devamında anlattık . Neredeyse hepimizin Özelliklede iş arayan ve  iş başvurusunda bulunmak isteyenlerin aşina olduğu CV ne demek ? CV nedir ? Ne işe yarar gibi birçok sorunun cevabını yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Öncelikle CV Nedemek ? Kelime anlamı nedir ? Bu soruların cevabıyla başlayalım. CV Açılımı Curriculum Vitae’dir.  Bu kelimenin kökeni  Latince’dir  Curriculum Vitae kalıbının Türkçe karşılığı ise  Öz Geçmiş’dir. Curriculum  Türkçe’de ‘Koşu,yarış’ gibi anlamlara karşılık gelmektedir  Vitae kelimesi ise  Dilimizde ‘Hayat’’ anlamına gelmektedir. Özetle Latince’de Hayat Koşusu ya da Hayat Yarışı anlamında kullanılmaktadır. CV bir çok alanda kullanılabilir . Fakat en yaygın kullanıldığı alan iş başvurularıdır. Biz de sizlere yazımızın devamında İş başvurusu için etkili ve kaliteli bir CV nasıl oluşturulur?  yada genel tabirle CV nasıl doldurulur ? bunlar hakkında önemli ipuçları vereceğiz.

CV ne anlama gelirse gelsin bir İş Başvurusunun ilk ve belki de en önemli adımıdır. CV sizin tüm çalışma geçmişinizi , iş başarılarınızı , yetkinliklerinizi , Özelliklerinizi derleyip sunabileceğiniz bir belgedir.  Bu belge İş başvurularınızda sizin için Karşı tarafta ilk izlenimi oluşturur. Mülakata çağrılmanız için CV’nizin etkileyici olması çok önemli . Az önce de belirttiğimiz üzere CV iş başvurusunun ilk ve en önemli adımıdır. Başvuruda bulunduğunuz işe alınıp alınmayacağınızı büyük ölçüde etkiler.  İyi ve kaliteli hazırlanmış bir CV iş görüşmesi öncesinde veya iş görüşmesi sırasında sizin için işin büyük kısmını halleder. Etkili bir CV  iş Görüşmesinin seyrini ciddi anlamda pozitife çevirebilir. Etkili CV ‘ler hazırlayarak iş başvurunuzu gerçekleştirmeden önce sizler için hazırlamış olduğumuz CV örnekleriniz inceleyebilir ve Size en uygun CV yi indirebilirsiniz. CV İndir. 

Boş CV İndir

CV İndir – Nasıl Doldurulur ? Nasıl Hazırlanır ?

CV hakkında genel bilgileri verdiğimize göre CV hazırlama ve doldurma konusunda sizlere en önemli bilgileri vermeye . CV konusunda sizler için vereceğimizi bilgilere başlıklar halinde bir göz atalım ;

 • CV ne için kullanılır?
 • CV çeştileri nelerdir ?
 • CV hangi bilgileri içermeli?
 • CV formatı nasıl olmalı ?
 • CV Uzunluğu ne kadar olmalı ?

CV NE İçin Kullanılır ?

CV’ler Genellikle İş ve İş Başvurusu için kullanılır. Bir iş için başvuracağında öncelikle senden bir CV göndermeni ve CV’ni incelemek istediklerini söylerler. Eğer iş başvurunuzu İnternet üzerinden yapacaksanız zaten ilk olarak CV’nizi göndermeniz gerekecek ve Göndermiş olduğunuz CV incelenerek mülakata çağırılıp çağırılmayacağınıza karar verilecek. Başvuru yaptığınız şirketin insan kaynakları yetkilisi Özgeçmişinizden etkilenir ve Gereken niteliklere uygun olduğunuza karar verirse İş başvuru sürecinin ikinci ayağı olan mülakata çağırılırsınız.

CV çeşitleri nelerdir ?

Aslına Bakarsanız CV çeşitleri size bağlıdır. Başvuracağınız iş için hangi özelliklerinizi ve niteliklerinizi öne çıkarmak istiyorsanız o kapsamda CV oluşturabilirsiniz. Bu arada önemli noktalardan biri de Başvuru yaptığınız pozisyonun gerekliliklerine göre bir CV hazırlamanızdır. Gereksiz bilgiler yerine Firmanın isterlerine uygun bilgiler ile ve bu isterlere uygun yeteneklerinize yer vermelisiniz.

Örnekleyecek olursak ;

 • Yaratıcı CV (pazarlama, tasarım ve diğer yaratıcı alanlardaki yetkinliklerini göstermek için)
 • Teknik CV (IT tabanlı pozisyonlar için)
 • Akademik CV (araştırma / ders bazlı pozisyonlar veya doktora için)
 • Yetkinliklere dayalı CV (az iş tecrübesi olanlar için)

Bir CV ne içermeli?

Resmi bir CV yapısı olmamasına rağmen, bazı önemli bilgiler daima dahil edilmelidir. İşte CV’inin kapsaması gereken birkaç önemli şey:

 • Kişisel bilgilerin (örneğin; ad, adres, telefon numarası)
 • Kişisel bir beyan (kim olduğunu ve ne aradığını içeren kısa bir kişisel özet)
 • İlgili anahtar yetkinlikler
 • İş deneyimi (ters kronolojik sıraya göre listelenmeli – en son deneyim önce yazılmalı)
 • Eğitim ve nitelikler (ters kronolojik sıraya göre listelenmeli)
 • Hobiler ve ilgi alanları (eğer işe girmene yardımcı olacağını düşünüyorsan ekleyebilirsin)
 • Referanslar (genellikle istek üzerine kullanılır)

CV formatı nasıl olmalı?

Hangi işe ve Hangi Pozisyona başvurursanız başvurun CV doldurma’nın en önemli noktası özgeçmişinizin Açık, anlaşılır , gereksiz detaylardan uzak ve kolay okunabilir olmasıdır.

CV hazırlarken diğer önemli noktalar ve ipuçları ise şu şekildedir;

 • Mantıklı ol. Gereksiz Şişirme
 • Alakasız detaylara girme
 • Yazım ve Dil bilgisine uygunluğa dikkat et
 • Noktalama işaretlerine Dikkat et.

CV uzunluğu ne kadar olmalı?

Son olarak CV uzunluğu ne kadar olmalı ? buna değinelim. Kesinlikle bilmeniz gerekir ki Uzun ve gereksiz bilgiler ile ilgili CV’ ler sizin için fayda dan çok zarar getirebilir. Yukarıda CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsettik. Bu noktalar ve ipuçlarına uygun olarak  çok uzun olmayan hakkınızda belirtmek istediğiniz konuları özetleyerek geçmeniz size avantaj sağlayacaktır.

CV Hazırlama Formu İndir 

İş başvurularınızda kullanabileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz Boş CV örneklerini isbasvurum.net üzerinden kolayca indirebilirsiniz. Aşağıda sizler için çeşitli CV örneklerini paylaştık. 

Boş CV İndir

isbasvurum.Net

Daha internetin bilinmediği zamanlardan bu yana, iş dünyasında ki firmalara danışmanlık hizmeti veren uzman çalışma arkadaşlarımızla birlikte, heyecan verici ve uzun soluklu bir maratona isbasvurum.net ile giriş yaptık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu